פעילות בכיתה: מילים מתחפשות

זה לא בדיוק עברית

פורסם על ידי hadaro

לא רק אחשוורוש והמן הרשע הגיעו אלינו מפרס, גם מילים בפרסית עשו את דרכן לשפה העברית. למעשה, העברית אימצה מילים רבות משפות זרות. לכבוד פורים הכנו לכם פעילות מיוחדת שבה תצטרכו להסיר את המסכה מעל פניהן של מילים בשפה העברית, ולגלות את מקורן.

בקטע שלפניכם מסתתרות מילים שהתחפשו. אלה מילים בעברית שמקורן בשפות שונות. נסו לאתר את המילים ולשבץ אותן בטבלה בקובץ המצורף.

דינה לא הצליחה להירדם. היא קמה מהמיטה בפיג'מה וניגשה למטבח. במקרר היא מצאה שניצל ובורקס, ואחרי שאכלה היא חשה צמא גדול. דינה מזגה לעצמה כוס מים והוסיפה מעט לימון. זה היה לה חמוץ מדי. דינה שלפה את צנצנת הסוכר, כשלפתע הבחינה בג'וק קטן שטייל על המכסה. היא כבר התכוונה לוותר על המתקת המשקה, כשלפתע פנה אליה הג'וק ואמר: "רוצה לשחק בשחמט?" דינה נדהמה. היא רכנה אל החרק הקטן, ואז הבחינה שהיצור הזעיר לבוש בסרבל סגול ובכובע קסקט בצבע תכלת. "אני דווקא חזקה יותר בדמקה", אמרה דינה, והג'וק הקטן השיב: "בכיף". השניים פסעו אל הסלון כדי לשחק שם, כאשר נשמע קולו של המפתח במנעול הדלת. זה היה אביה של דינה. "איפה היית?" התעניינה דינה. אבא סיפר שהוא חוזר עכשיו מנמל התעופה שליד הפרדס. אחד האווירונים שם התנגש בעמוד בטון, והוא עזר להחליף לו את הצמיג. לפתע הבחין האב בג'וק הקטן, ורצה להשליך עליו אבטיח שהיה מונח על השולחן. "לא, אבא", קראה דינה, "זה חבר טוב שלי". "בסדר", נרגע האב, "רק תדאגו לסדר כאן את הבלגן כשתסיימו". דינה והג'וק שיחקו מעט, ואחר כך הוציאה דינה את קלסר שיעורי הבית שלה, והחרק הקטן עזר לה לפתור תרגילים בהנדסה. גם לאבטיח נמצא שימוש הולם: דינה והג'וק אכלו אותו בתוספת יוגורט. זה היה טעים!