שמים דגש – חג שבועות

סלינו על כתפינו, ראשינו עטורים

פורסם על ידי hadaro

מקבצי שמים דגש מכוונים להיבטים אקטואליים בלוח השנה ולנושאים מתוכניות הלימודים. אלו מקבצי תוכן הכוללים סרטונים ומשאבי למידה כחלק ממעטפת נושאית משותפת ובראייה פדגוגית רב תחומית. כפועל יוצא מתפיסה זו, המקבצים לרוב מורכבים מסרטונים המתייחסים להיבטים מגוונים בנושא הנלמד, וכך יוצרים חיבור בין תחומי הדעת השונים. במקבצי שמים דגש תמצאו מגוון של תכנים ופעילויות, שיחשפו את התלמידים לתכנים עשירים וחווייתיים בנושא.

לכבוד חג השבועות הכנו עבורכם את מקבץ שמים דגש – שבועות, שבעזרתו תוכלו לחקור את משמעויות החג, החל באופיו הדתי-מסורתי וכלה במקומו בלוח השנה החקלאי.

צפו בסרטון שבועות המציג את שמותיו השונים של החג ומתאר את אופיו החקלאי. גלו את הקשר בין חג השבועות לבין מעמד מתן תורה בהר סיני בעזרת הסרטון מתן תורה, ודונו במשמעות החוקים שנמסרו לעם ישראל במדבר בעזרת הסרטון חוקי הצדק החברתי. נוסף על כך, בסרטון חז"ל תלמדו על חכמינו זכרם לברכה אשר כתבו את פירושיהם לחוקי התורה וסיפוריה, שניתנה בכתב ובעל פה במעמד מתן תורה בהר סיני.

לחג השבועות מנהגים שונים. צפו בסרטון מגילת רות, ולמדו על המגילה שנהוג לקרוא בחג זה. תוכלו להרחיב על הקשר המשפחתי בין רות המואבייה לדוד המלך, המשקף את חשיבותה של רות בסיפור המקראי, בעזרת הסרטון דוד וגוליית.

ולקינוח, מיטב פירות ישראל! לחג השבועות שמות שונים בתורה, המייצגים את אופיו המגוון. חג הביכורים הוא אחד מהם, ומתאר את טקסו המרכזי של החג בתקופת המקרא: הבאת הביכורים לבית המקדש. אופיו החקלאי של חג השבועות מקשר אותנו לחיבור בין עונות השנה לבין גידולי הפירות והיבולים בארץ. בסרטון פירות בישראל נגלה מה אנו יודעים על תוכנו של טנא שבועות, ונרחיב על הקשר שבין עונות השנה לגידולי הפירות בארצנו.