הצטרפו לתום ולמובי לחגיגות החג השמח מכולם, חג פורים! מגוון משאבי למידה שפיתחנו בשבילכם יאפשרו לכם לגלות את האירועים החשובים במגילת אסתר, להבין מדוע נוהגים לשלוח בחג משלוחי מנות, וללמוד על מקורה של תהלוכת העדליאדע.

על פורים, על אתגרים ועל שנה מעוברת

צפו בסרטון פורים, כדי ללמוד על גיבורי המגילה וכדי להבין את מקורם של מנהגי החג השונים. לסרטון נלוות ארבע משימות אתגר, העוסקות בזיהוי ביטויים מהמקורות כמו "עד חצי המלכות", בהכרת מנהגי החג ובסדר השתלשלות האירועים הדרמטיים במגילת אסתר. השנה חג הפורים הוא גם הזדמנות להכיר את נושא "השנה המעוברת", שחוזרת בכל ארבע שנים בחודש אדר. בסרטון לוח השנה העברי תוכלו ללמוד כיצד השנה המעוברת עוזרת לחגוג את החגים בעונה המתאימה להם.

 

מערך שיעור בנושא פורים – תרבות יהודית ישראלית

מערך השיעור הוא חלק מנושא "מסורת וחידוש" בלוח השנה היהודי-ישראלי במסגרת תוכנית הלימודים בתרבות יהודית-ישראלית. במערך שיעור זה התלמידים מוזמנים להבחין בין מצוות החג למנהגיו, להתמקד בערכים לאחריות ולמנהיגות אישית העולים מהמגילה, בדגש על דמותה של אסתר המלכה.

כמו כן מצורף לסרטון פורים מערך שיעור המותאם לתוכנית הלימודים בתנ"ך לכיתה ח'.

 

כתבה – הטבע מתחפש

השאלה הגדולה המעסיקה את הילדים "למה נתחפש השנה" היא הזדמנות מצוינת לגלות שגם הטבע "מתחפש" – ולא רק במועדים מסוימים! אתם מוזמנים לצפות בסרטון הסוואה, ולגלות כיצד בעלי חיים משנים את מראם כדי לחקות טורפים, כיצד הפסים של הזברה מסייעים לה בהישרדות, ולמה משמשים צבעי מגן.

 

פעילות – מילים מחופשות

לא רק אחשוורוש והמן הרשע הגיעו אלינו מפרס, גם מילים פרסיות עשו את דרכן לשפה העברית, ולמעשה, העברית אימצה מילים רבות משפות זרות. לכבוד פורים הכנו לכם פעילות מיוחדת שבה תצטרכו להסיר את המסכה מעל פניהן של מילים בשפה העברית, ולגלות את מקורן.

פורים שמח מצוות בריינפופ!