שאלות לדיון לפני הצפייה:

האם דיברתם פעם לפני קהל גדול בטקס, במסיבה או במסגרת אחרת בבית הספר או בתנועת נוער? איך הרגשתם? שתפו בחוויה. (בדיקת ידע קודם, העלאת אפשרויות)

הביאו דוגמאות לאנשים המדברים מול קהל בחיי היומיום שלהם. אילו תכונות ויכולות נדרשות מאנשים אלה? (בדיקת ידע קודם, העלאת אפשרויות, טיעון)

 

שאלות לתלמידים במהלך הצפייה (נקודות עצירה):

עצרו את הצפייה בסרטון בתזמונים הבאים, ושאלו את התלמידים שאלות כדי לשמור על ערנות ועל מיקוד, וכדי לוודא הבנה.

תזמון 1:16: מדוע לא כדאי לקרוא מהדף בזמן הרצאה? מה יכול לעזור לנו לזכור את הנקודות החשובות שעליהן נרצה לדבר? (סיכום מידע)

תזמון 2:13: כיצד משפיעות יצירת קשר עין, עוצמת הדיבור והבעות הפנים על הקהל המקשיב? (סיכום מידע)

תזמון 3:03: למה כדאי לתרגל את ההרצאה בפני משפחה או חברים? ולמה פנים ידידותיות בקהל יכולות לתרום לרוגע שלנו? (סיכום מידע, הסקת מסקנות)

 

שאלות לסיכום לאחר הצפייה:

תום ומובי ציינו עצות רבות שיוכלו לסייע לנו כדי שלא נהיה לחוצים, כשאנו מדברים בפני קהל. אילו עצות לדעתכם חשובות ביותר לנואמים? איזו עצה יכולה לסייע לכם ומדוע? (הסקת מסקנות, טיעון, סיבה ותוצאה, העלאת אפשרויות, השוואה)

הסתכלו בנושאים הנוספים המופיעים בתחתית העמוד, ושערו מה הקשר ביניהם ובין דיבור בפני קהל. (העלאת השערות, טיעון)

 

אנו ממליצים להעלות בכיתה שאלות בנושא הנלמד לפני הצפייה בסרטון, כדי לעורר סקרנות ולעודד חשיבה, ולאחר מכן לצפות בסרטון.

 

טיפ למורה!

בתזמון 0:53 מופיעים איורים של ההכנות שכדאי לעשות לקראת הרצאה בפני קהל. אנו ממליצים לעצור בתזמון זה, ולשאול את התלמידים למה לדעתם כדאי להשקיע זמן רב בהכנות לקראת הרצאה שבה אנו נדרשים, בסופו של דבר, רק לדבר. האם לדעתם אפשר לדלג על שלבים אלו או על חלקם, האם יש להם הצעות נוספות כיצד להתכונן להרצאה?